Szanowni użytkownicy!

Uprzejmie informujemy, że z przyczyn organizacyjnych podjęliśmy decyzję o zaprzestaniu świadczenia usług poprzez serwis katalog.wp.pl. W związku z tym wypowiedzeniu ulegają również wszystkie zawarte do dnia dzisiejszego umowy o świadczenie Usług w serwisie katalog.wp.pl.

Od dnia 7 stycznia 2019 r. nie ma możliwości dodawania nowych i modyfikowania starych wpisów oraz wnoszenia opłat. Całkowite wygaszenie serwisu planowane jest na dzień 31 stycznia 2019 r.

W razie wątpliwości lub pytań prosimy o kontakt poprzez adres: kontakt@pomoc.wp.pl

Pomoc do Katalogu


Co to jest Katalog Stron WWW?


Historia Wirtualnej Polski zaczęła się od kilkuset adresów do polskich stron Internetowych pogrupowanych w kilkadziesiąt kategorii tematycznych - wszystko to miało miejsce w marcu 1995 roku, gdy Polski Internet był jeszcze bardzo ubogi. Z biegiem czasu liczba stron w sieci zaczęła się lawinowo powiększać, a wraz z nią ilość zarejestrowanych stron w Katalogu Stron WWW.powiększ  »


Katalog Stron Internetowych jest posegregowanym tematycznie zbiorem adresów i informacji o polskich stronach internetowych. Podzieliliśmy go na 18 głównych kategorii, a te na kolejne podkategorie, aby ułatwić Wam wyszukiwanie stron. Dodatkowo udostępniliśmy Wam także mapę kategorii, która za pomocą drzewa obrazuje wybraną kategorię wraz z jej podkategoriami oraz pokazuje liczbę stron, które się w nich znajdują.
Pod każdym z odnośników umieszczono informacje dotyczące strony: jej tytuł, opis i kategorie, w których znalazła się ze względu na swą tematykę.


powiększ  »

1. tytuł strony
2. opis strony
3. adres URL
4. kategorie tematyczne Katalogu, w których znajduje się strona
5. miniaturka strony


W Katalogu Stron Internetowych znajdziesz kilkaset tysięcy adresów do dobrych polskich stron WWW. Każda ze stron znajdujących się w Katalogu została przejrzana pod względem merytorycznym przez Zespół Redakcyjny Wirtualnej Polski. Przez cały okres przebywania strony w Katalogu jest ona kilkakrotnie przeglądana przez naszego sieciowego robota i jeżeli już nie istnieje wpis o niej zostaje usunięty. Masz więc gwarancję, że są to strony wartościowe i nie znajdziesz tam bezużytecznych dokumentów, jakie często można napotkać przy korzystaniu z wyszukiwarek automatycznych.


Opis strony głównej Katalogu Stron WWW


powiększ  »
W centralnej części strony wyszczególniono 18 kategorii głównych, na które podzielono katalog, a wraz z nim strony w nim zawarte. Ułożono je alfabetycznie i ustawiono w dwie kolumny. Przy każdej z kategorii wyszczególniono trzy przykładowe podkategorie oraz umieszczono odnośnik do mapy tej kategorii. (O mapie kategorii wspominaliśmy wcześniej.) W górnej części strony umieściliśmy wyszukiwarkę.Dzięki niej z łatwością wyszukasz po słowach kluczowych strony Cię interesujące. Jest to alternatywa dla szukania linków w drzewie kategorii i podkategorii. Możesz zastosować tzw "filtr rodzinny", który pozwoli Ci uniknąć stron erotycznych w wynikach wyszukiwania. Dodatkowo możesz wyszukiwać interesujące Cię strony w: katalogu WP, katalogu polskich stron WWW, w katalogu Panoramy Firm, katalogu obrazków, słownikach i encyklopedii PWN oraz w katalogu produktów dostępnych w Pasażu WP.
Jak korzystać z wyszukiwarki?

Wyszukiwanie w Katalogu odbywa się po:

 • tytule
 • opisie
 • słowach kluczowych podawanych przy rejestracji strony

Wynika z tego, że znaczniki meta wpisywane w kodzie html strony nie mają żadnego znaczenia przy wyszukiwaniu w Katalogu.

Wpisując słowo "auto" - w wynikach wyszukiwania w pierwszej kolejności poinformujemy Cię, że w Katalogu Stron Internetowych znajdują się ciekawe kategorie tematyczne związane z motoryzacją, gdzie będziesz mógł znaleźć to, czego właśnie szukasz. Następnie w pierwszych wynikach wyszukiwania dowiesz się, że Portal Wirtualna Polska prowadzi ciekawy serwis motoryzacyjny, w którym będziesz mógł do woli poszperać :) Następnie zaprezentujemy Ci odnośniki do najlepszych stron o tematyce motoryzacyjnej.

Wielkie i małe litery
Musisz wiedzieć o tym, że jeżeli wpisujesz w wyszukiwarce jeden wyraz np. Rzym otrzymujesz takie same wyniki niezależnie od tego, czy wpisałeś to słowo z wielkiej czy małej litery.

Polskie znaki
Wyszukiwarka rozpoznaje jednak polskie znaki, co oznacza, że wyniki wyszukiwania będą się różnić od siebie w zależności od tego czy wpiszesz słowo z polskimi znakami, czy też nie. Jednak w Wyszukiwarce WP możesz zdecydować czy chcesz poszukać z polskimi znakami czy też bez nich. Jeżeli wpiszesz np. jezyk (bez polskich znaków) nasza Wyszukiwarka zapyta się Ciebie (na dole strony z wynikami wyszukiwania) czy chcesz poszukać wyrażeń "język" bądź "jeżyk", masz wtedy możliwość wyboru właśnie takiej formy wyrażenia, jaką chcesz.

Więcej niż jedno słowo

Jeżeli zaś wpisujesz w wyszukiwarce wyrażenie składające się z więcej niż jednego słowa np. Zbigniew Herbert, wiedz o tym, że są tu różne możliwości, które poniżej wymieniamy:
 • wpisujesz Zbigniew Herbert bez żadnych dodatkowych znaków - wyszukiwarka odnajduje dla Ciebie dokumenty, w których wystąpiło słowo Zbigniew i słowo Herbert

 • wpisujesz "Zbigniew Herbert" w cudzysłowiu - wyszukiwarka odnajduje dla Ciebie wszystkie dokumenty zawierające obok siebie wyrażenie Zbigniew Herbert

 • masz możliwość korzystania z operatorów "+" i "-". Pierwszy z nich postawiony przed zadanym wyrażeniem, spowoduje, iż wyszukiwarka odnajdzie dokumenty, które na pewno zawierają dane wyrażenie; drugi jest jego przeciwieństwem - z wyników wyszukiwania zostaną wyeliminowane dokumenty zawierające dane wyrażenie. Tak więc wpisanie w wyszukiwarce +Zbigniew -Herbert spowoduje, że jako wynik wyszukiwania odnajdziesz wszystkie dokumenty, w których występuje słowo Zbigniew, ale jednocześnie wykluczasz, aby wystąpiło w nim słowo Herbert.

 • Odwracając sytuację - może być tak, że chcesz znaleźć wszystkie informacje na temat słowa Herbert, ale nie interesują Cię inne osoby o imieniu Zbigniew (np. Boniek :) ), wpisujesz wtedy -Zbigniew +Herbert. Pamiętaj jednak, że znak "-" nie może wystąpić przed wszystkimi słowami zapytania (w tym przypadku jako wynik zapytania nie zostanie zwrócony żaden dokument).
Pod wyszczególnionymi kategoriami Katalogu umieściliśmy Mini-Katalog, czyli katalog najlepszych stron pogrupowane specjalnie dla Was według 4 kategorii: "dla każdego", "dla kobiet", "dla mężczynz", "dla dzieci". Na stronie głównej wyszczególnione są tylko niektóre polecane linki. Pozostałe zobaczycie klikając na "więcej".

Po prawej stronie znajdziecie natomiast zestaw przydatnych linków, a wśród nich te, które skierują Was do formularza dodawania strony do Katalogu oraz formularza zmiany wpisu w Katalogu. Jeśli napotkacie nie działającą stronę, kierujemy do Was prośbę, abyście nas o tym poinformowali przy pomocy formularza zgłoś nie działającą stronę. Możecie również zobaczyć sto ostatnio dodanych stron do Katalogu, zapoznać się z jego regulaminem, oraz uzyskać pomoc. Dla Waszej wygody zamieściliśmy także listę najczęściej zadawanych pytań FAQ.

WP. Jeśli więc szukasz informacji np. o cenach paliw w Europie nie będziesz czuł się zagubiony i zastanawiał się gdzie i jak szukać tej właśnie informacji, bo w InfoBazach w linii Pasje przy serwisie Turystyka znajduje bezpośrednie odwołanie do miejsca, w których takie dane zgromadziliśmy.Zasady zamieszczania strony w Katalogu Stron WWW

Jak już było wspomniane, aby dodać stronę do Katalogu lub zmienić już istniejący wpis, wejdź na stronę i wypełnij uważnie formularz zgłoszeniowy znajdujący się właśnie pod tym adresem. Przed wypełnieniem formularza rejestracyjnego powinieneś przeczytać Regulamin Katalogu, a także zapoznać się z poniższymi objaśnieniami:
 1. Formularz zgłoszenia strony do Katalogu znajdziesz klikając w link "Dodaj stronę" znajdujący się na stronie głównej Katalogu, w prawym górnym rogu. Wypełnij rzetelnie pola, które są tam wskazane jako konieczne do wypełnienia. Pod każdym z nich, dla ułatwienia, znajdziesz krótkie objaśnienia.

 2. Samo wypełnienie formularza rejestracyjnego nie powoduje dodania strony do Katalogu Stron WWW. Trafia on na listę, z której Zespół Redakcyjny WP wprowadza stronę do Katalogu Stron WWW. Nie denerwuj się zatem jeśli wypełnisz formularz, a strona nie pojawi się w Katalogu - oznacza to, że czeka w kolejce na dodanie i może właśnie w tym momencie jest weryfikowana przez Redaktora Katalogu. Zapewniamy Cię jednak, że na jego decyzję nie będziesz czekał dłużej niż dobę, o ile zgłoszenie nastąpi do godziny 16:00 dnia roboczego.

 3. Pamiętaj, że korzyści z zamieszczenia strony są bardzo duże i dla Ciebie i dla nas. Twoja witryna od tego momentu może liczyć na większe zainteresowanie ze strony innych Internautów - ponad 4,8 mln osób miesięcznie (na podstawie badań MegaPanel/PBI luty 2007). Ponad to jej załadowania z pewnością wzrosną, a nasz Katalogu wzbogaci się o kolejny wartościowy adres. To z kolei sprawi, że będzie on miejscem zawierającym naprawdę ciekawe informacje zgromadzone na wielu stronach WWW.

 4. O fakcie dodania odnośnika do Katalogu Stron zostaniesz powiadomiony pocztą elektroniczną pod wskazany przez Ciebie w formularzu zgłoszeniowym adres e-mail. Tak samo postąpimy w przypadku, gdy z jakichś powodów Twoja strona nie będzie mogła być dodana do Katalogu. Przyczyną tego jest niezgodność jej zawartości merytorycznej z Regulaminem Katalogu. Wysyłając do Ciebie e-maila, poinformujemy Cię, którego punktu regulaminu nie spełniłeś.Wypełnianie formularza zgłoszeniowego

Teraz objaśnimy Ci w kilku słowach poszczególne pola formularza, abyś mógł wypełnić go bez problemów i cieszyć się z dodania Twojej strony do naszego Katalogu lub dokonania poprawek w jej opisie.

Adres email- tu wpisz swój adres skrzynki pocztowej. Właśnie na ten adres zostanie wysłana wiadomość o rejestracji Twojej strony lub o odmowie jej rejestracji w Katalogu Stron WWW z powodu niezgodności jej zawartości merytorycznej z Regulaminem Katalogu. Wraz z odmową otrzymasz również informację o przyczynie odrzucenia strony.

Tytuł strony - właśnie pod tym tytułem Twoja strona będzie figurowała w Katalogu Stron WWW. Powinien on być więc zwięzły i sensowny, a także odzwierciedlać treść strony. W tytułach zawierających więcej niż jedno słowo zasadą jest, że tylko pierwsza litera tytułu pisana jest wielką literą, a reszta małymi np.: "Obrazy wielkich malarzy". Oczywiście od tej zasady są wyjątki wynikające z podstawowych reguł ortografii np. PAN - Polska Akademia Nauk, czy też nazwy własne jak np. Gorzów Wielkopolski, nazwy urzędów, organizacji np. Polska Akcja Humanitarna itp. W tytule nie zamieszczaj żadnych znaków specjalnych, symboli, nie wpisuj np. "aaaa" przed tytułem, licząc na to, że Twoja strona będzie się znajdowała "wyżej" od innych w Katalogu Stron WWW, ponieważ Redaktorzy Katalogu bezlitośnie przestrzegają procedury dodawania stron i Regulaminu Katalogu Stron WWW i z pewnością zmienią dane na rzetelne.

Adres URL - jest to adres Internetowy Twojej strony. Pamiętaj, o tym, że musisz go wpisać bez błędów. Poprawny adres strony brzmi http://www.wp.pl/ Ważne są tu wszystkie elementy tego adresu, jeśli zapomnisz choćby / nie będzie można obejrzeć Twojej strony.

Opis strony - w tym miejscu musisz wymyślić coś, co przyciągnie jak największą liczbę użytkowników na Twoją stronę - przecież o to chodzi każdemu webmasterowi. Napisz więc krótką charakterystykę witryny, opisując, co się na niej znajduje. Na pewno więc lepiej napisać "To jest moja strona rowerowa. Zamieściłem na niej bardzo dużo zdjęć z moich wypraw rowerowych po całej Europie. Tutaj znajdziesz także wiele linków do ciekawych miejsc", niż "To jest strona o rowerach". Pamiętaj także przy opisie o pewnych zasadach, które będą dobrze świadczyły o Tobie, a nam ułatwią pracę:
 • opis powinien różnić się od tytułu (z założenia powinien być dłuższy i dostarczać więcej informacji),
 • nie wpisuj w opisie znaków specjalnych ani symboli,
 • treść opisu powinna być zgodna z zasadami ortografii, interpunkcji i stylistyki oraz dobrego wychowania,
 • używaj poprawnego kodowania polskich liter (ISO 8859-2).
Ważne: Opis strony może zawierać maksymalnie 255 znaków (wraz ze spacjami).

Kategorie tematyczne - musisz zakwalifikować swoją stronę do kategorii tematycznej odpowiadającej zawartości merytorycznej Twojej witryny. Umożliwi Ci to menu "Wybierz kategorie", tu zadecydujesz do jakiej kategorii być może trafi Twoja strona. Musisz wiedzieć o tym, że Katalog Stron WWW ma strukturę "drzewa", to co widzisz na stronie głównej WP lub na stronie głównej Katalogu Stron WWW to główne kategorie z kilkoma podkategoriami. Gdy "wejdziesz głębiej" w strukturę Katalogu zobaczysz, że masz do wyboru wiele podkategorii odpowiadających tematyce Twojej strony. (O drzewach kategorii pisaliśmy wcześniej.)

Przykładowo: Strona firmy budowlanej X powinna znaleźć się w kategorii Biznes i Ekonomia/Budownictwo i dalej - w zależności od tego czym się zajmuje - np.: Bramy i Ogrodzenia czy też Okna i Drzwi. Nie powinna pozostawać na poziomie kategorii Biznes i Ekonomia. Chodzi tu o to, żeby każdą stronę zakwalifikować jak najtrafniej, najdokładniej i najrzetelnie - o ułatwi jej odszukanie przez zainteresowanych internautów. Zasadą jest, że umieszczamy odnośniki do stron w jednej lub dwóch kategoriach, wybierz więc te, które według Ciebie są najbardziej trafne.

Wersje językowe - jeśli Twoja strona zawiera inne wersje językowe niż polską, poinformuj nas o tym. Pamiętaj jednak, że umieszczenie tylko opisu firmy w obcym języku nie kwalifikuje jej do dodania w kategorii Strony Wielojęzyczne.

Wybierz województwo/miasto - Wybór województwa oraz miasta pozwoli użytkownikom na szybsze dotarcie do Twojej strony - Katalog umożliwia bowiem wyszukiwanie stron po województwach i miastach.

Słowa kluczowe - jest to bardzo ważna pozycja formularza, są to słowa, po których chciałbyś, aby Użytkownicy odnajdowali Twoją stronę w Katalogu Stron WWW, ponieważ jak wiesz zasoby Katalogu prezentowane są jako pierwsze na stronach z wynikami wyszukiwania. Te słowa także muszą odpowiadać zawartości merytorycznej strony, podawaj je po przecinku, wielkość liter nie ma znaczenia. Wiedz jednak, że nasza Wyszukiwarka rozpoznaje polskie znaki, więc słowo Gdańsk wpisz i z polskim ogonkiem i bez niego

Ważne: Nie podawaj słów nie związanych z zawartością merytoryczną swojej witryny, np. wpiszesz słowa najczęściej wpisywane w Wyszukiwarce WP licząc na to, że strona będzie wyszukiwana częściej przez innych Internautów - nasi Redaktorzy zauważą to natychmiast i zmienią je - nie dokładaj nam więc niepotrzebnej pracy, możemy ten czas poświęcić na udoskonalanie Katalogu i Wyszukiwarki. Słowa kluczowe mogą zawierać maksymalnie 255 znaków (wraz ze spacjami).

Komentarz - w tym miejscu możesz napisać do osób z Zespołu Redakcyjnego co sądzisz o swojej stronie, Katalogu Stron WWW, innych stronach znajdujących się w Katalogu.


Podstawowe przyczyny odrzucenia zgłoszenia strony:

 1. Nie zamieszczamy w Katalogu Stron WWW odnośników do stron zawierających treści pornograficzne, bądź stron będących jedynie wywołaniem do innej witryny zawierającej takie treści

 2. Nie zamieszczamy w Katalogu Stron WWW odnośników do stron zawierających wprawdzie innych treści niż pornograficzne, lecz znajdują się na nich banery bądź inne odsyłacze do witryn zawierających treści pornograficzne

 3. Nie dodajemy do Katalogu Stron WWW odnośników do stron zawierających treści sprzeczne z prawem polskim i międzynarodowym

 4. Nie zamieszczamy odnośników do witryn zawierających treści rasistowskie, faszystowskie, propagujące przemoc, wzywające do nienawiści na tle religijnym, rasowym, wyznaniowym, a także stron propagujących treści uznane powszechnie za naganne moralnie oraz naruszające zasady netykiety.

 5. Nie dodajemy stron zawierających treści wyłącznie w języku obcym - przynajmniej jednym z języków musi być język polski (w założeniu jest to zbiór odnośników do polskich stron internetowych jednakże nie zamykamy możliwości dodania strony obcojęzycznej byleby miała ona polską wersję i ciekawe treści).

 6. Nie dodajemy do Katalogu Stron WWW odnośników do stron będących dopiero w fazie budowy lub nie zawierających prawie żadnej treści (chcemy przez to zapewnić wysoka jakość znajdujących się w nim witryn).


Mamy nadzieję, że nasze wyjaśnienia na temat Katalogu WP okażą się dla Ciebie pomocne.

Pozdrawiamy,
Zespół Katalogu i Wyszukiwania WP